KPSS Puan Türleri Hakkında Tüm Detaylar!

0
1
KPSS Puan Türleri Hakkında Tüm Detaylar!

İnsanlar son yıllarda çalışma hayatlarında özel sektöre oranlar kamu sektörünü daha çok tercih etmektedirler. Bu tercihin sebebi olarak özel sektördeki çalışma şartlarının kamu sektörüne göre daha kötü olması gösterilebilmektedir.  Asgari ücretin 2300 Türk Lirası olduğu ülkemizde özel sekterde çalışan insanların yaklaşık olarak yüzde 60’ı bu rakama çalışmaktadır. Türkiye nüfusu düşünüldüğünde bu oran ciddi derecede çok sayıları ifade etmektedir. Buna karşı olarak kamu sektöründe çalışan Devlet Memuru pozisyonundaki kişilerin aldıkları en düşük ücret ise asgari ücretin hemen hemen iki katıdır.

Bu şartlar göz önüne alındığında insanlar artık kamu personeli olabilmek adına yoğun çaba sarf etmektedir.  Devlet memurluğu ise sadece bir kadrodan oluşmamaktadır. KPSS puan türlerine göre Devlet Memurluğu pozisyonları da farklılık göstermektedir.  Bu puanların oluşum kaynağını ise bireylerin mezuniyetleri oluşturmaktadır. Lisan, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarına yönelik puan türleri mevcuttur. Ön lisans ve ortaöğretim mezunlarına yönelik olarak sadece 1’er adet puan türü mevcuttur.  Ön lisans mezunlarının puan türü P93, ortaöğretim mezunlarının puan türü ise P94’tür.

Lisans mezunları için ise onlarca KPSS Puan Türü mevcuttur. Bu puan türlerinin kaynağı da lisans mezuniyetine göre farklılık göstermektedir. Öğretmenlik mezunları ve KPSS A grubu için puan türleri mevcuttur. Bu puan türlerinin oluşumunda farklı derslerin farklı ağırlık oranları mevcuttur. Öğretmenlik için KPSS sınavı giren kişilerin KPSS Sonuçları açıklandığında bakmaları gereken puan türü P10 ve P121 puan türleridir. Kpss A grubu için ise kriterler alım yapan kurumun niteliğine göre değişmektedir. Örneğin Sayıştay muhasebe dersi ağırlıklı puanları tercih ederken Maliye Bakanlığı maliye dersi ağırlıklı puanları tercih etmektedir. Ancak Türkiye’deki çoğu kamu kurum ve kuruluşu P48 puan türünü tercih etmektedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here