KPSS B Grubu Nedir?

0
2
KPSS B Grubu Nedir?

Özel sektör ve kamu sektörünün çalışma şartları kıyaslandığı zaman insanlar kamu sektörünü özel sektöre göre daha fazla tercih etmektedir. Bunun nedeni olarak özel sektördeki ücret düşüklüğü, çalışma süreleri ve izin gibi çalışma hayatının en temel konuları gösterilebilmektedir. Özellikle ücret konusunda kamu sektörü özel sektörden daha avantajlıdır. Asgari ücretin 2300 Türk Lirası olduğu düşünüldüğünde kamu sektöründe çalışan Devlet Memuru kategorisindeki herhangi bir personelin en düşük maaşı asgari ücretin neredeyse iki katıdır. Bu faktörler göz önüne alındığında kamu sektörüne girmek isteyen insanların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Kamu sektörüne yapılan alımlar iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar KPSS B Grubu ve KPSS A Grubudur.

KPSS B Grubu Nedir?

KPSS B gurubu genelde düz memurluk olarak tanımlanan kadroları içerisinde barındırmaktadır.  Genellikle merkez yönetiminde alt kuruluşlarda istihdam edilen KPSS B grubu personelleri özlük hakları ve maaş bakımından KPSS A grubu personellerinden ayrılmaktadır. Geriye kalan tüm haklar her iki grup içinde geçerli olup memuriyet süresince devam etmektedir.

KPSS B Grubu Dersleri

KPSS B grubu dersleri genellikle adayları zorlamayan derslerdir. Bu dersler genel yetenek ve genel kültür olarak iki ana grubu ayrılmaktadır. KPSS B Grubundan atanabilmek için çift yıllarda yapılan KPSS sınavlarında girmek şart olduğundan bu dersler çift yıllarda adayları bir nebze daha zorlayabilmektedir.  Genel yetenek bölümünde Türkçe ve Matematik yer almaktadır. Genel kültür kısmında ise Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık dersleri vardır.

KPSS B Grubu Puan Türleri

KPSS Sonuçları açıklandığında adayların kontrol edebilecekleri birden fazla puan türü mevcuttur. Bu türlerden KPSS B Grubunu ilgilendiren ise P3 puan türüdür. Bu puan türü sayesinde adaylar KPSS B Grubu memur alım ilanlarındaki kadrolara başvurabilmektedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here