KPSS C Grubu Nedir?

0
3
KPSS C Grubu Nedir?

Türkiye’de çalışma çağına gelmiş hemen hemen tüm insanların aklında Devlet Memuru olma düşüncesi yer almaktadır. Bu düşüncenin oluşmasında hiç kuşku yok ki özel sektörün personel çalıştırma şartları en önemli etkiye sahiptir.  Ücretlerin düşüklüğü, çalışma süreleri ve çalışma ortamı düşünülerek böyle bir algının oluşması son derece doğaldır. Bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden biri işçi ve çalışan ücretleridir. Özel sektörde çalışan kişilerin yaklaşık yüzde 60’ı asgari ücrete çalışmaktadır. Asgari ücretin 2300 Türk Lirası olduğu düşünüldüğünde ve en düşük memur maaşının da asgari ücretin neredeyse iki katı olduğu göz önüne alındığında bu durumun oluşması son derece doğaldır. Devlet memuru olabilmek için ÖSYM başkanlığı adayları farklı türlerde KPSS sınav türlerine sokmaktadır. Bu farklılığın kaynağını ise mezun olunan okul teşkil etmektedir.

KPSS C Grubu Nedir?

ÖSYM başkanlığı tarafından gerçekleştirilen KPSS sınavları arasında yer alan KPSS C Grubu genel olarak ortaöğretim yani lise mezunlarına uygulanan sınavıdır. Bu sınavın sonucuna göre lise mezunu adaylar alt kademe kadrolarında kendilerine yer bulabilmektedir. Teknisyen ve hizmetli gibi kadrolara bu sınav türü ile alım yapılmaktadır.

KPSS C Grubu Dersleri

KPSS C Grubu sınavına girecek olan adayların sorumlu oldukları dersler genel yetenek ve genel kültür başlıkları altında ikiye ayrılmaktadır. Genel yetenek dersleri Türkçe ve Matematiktir. Bu bölğmde genel anlamda çok zorlayıcı sorular yer almamaktadır. Genel Kültür kısmında ise Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler dersleri mevcuttur.

KPSS C Grubu Puan Türleri

KPSS Sonuçları açıklandığında C Grubu öğrencilerinin bakmaları gereken bir tane puan türü vardır. P93 olarak adlandırılan bu puan türü sayesinde C Grubu adayları kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel alım ilanlarına başvurabilmektedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here