KPSS Ücretleri Ne Kadar?

0
4
KPSS Ücretleri Ne Kadar?

Günümüzde çalışma çağına gelmiş insanları neredeyse tamamının aklında Devlet Memuru olma düşüncesi yer almaktadır. Bu düşüncenin oluşmasında pek çok etmen etkili olmuştur. Bunlardan en temeli özel sektör ve kamu sektörünün çalışanlarına vermiş olduğu maaşlardır. Özel sektörde çalışan kişilerin yaklaşık olarak yüzde 60’ı asgari ücrete çalışmaktadır. Bu Türkiye nüfusu düşünüldüğünde son derece ciddi bir rakamdır. Asgari ücretin 2300 Türk Lirası olduğu düşünüldüğünde insanların hayatlarını idame ettirmeleri hayli zorlaşmaktadır. Buna karşın KPSS sınavı ile alım yapılan Devlet Memurluğu kadrolarında devletin personeline ödediği en düşük maaş miktarı asgari ücretin iki katına yakındır.

ÖSYM Başkanlığı tarafından her yıl düzenli olarak yapılan KPSS sınavı kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımı yaparken adaylardan taşımalarını istediği en temel şarttır. Genel olarak kurumların adaylardan istediği en düşük KPSS puanı 70’tir. Bu açıdan bakıldığında sonu sadece çift rakamla biten yıllarda yapılan KPSS sınavları kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan personel alımında kullanılabilmektedir. Bu sebeple KPSS sınavına başvuru ücretleri de her geçen yıl artmaktadır.

KPSS Ücretleri Ne Kadar?

KPSS ücretleri her geçen yıl artmaktadır. 2020 yılının KPSS ücretleri henüz açıklanmadığından 2019 yılının ücretlerine bakılarak yorum yapılabilmektedir. Genel yetenek ve genel kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarının her biri için adaylardan 2019 yılında 75 Tük Lirası ücret alınmıştı. Bu rakamın 2020 yılında en az 90 Türk Lirası olması beklenmektedir. Alan derslerinden KPSS sınavına girecek adaylardan ise 2019 yılında yine oturum başı 50 Türk Lirası talep edilmişti. Bu rakamın da 2020 yılında en az 65 Türk Lirası olması beklenmektedir.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

KPSS Sonuçları ekranında yeterli bir puan almayı hedefleyen adayların öncelikle paralarını yatırarak KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. Başvuru ücretlerini yatırmak için birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı ÖSYM resmi sitesinden kredi veya banka kartı ile ödemedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here