KPSS Başvuru Şartları

0
8
KPSS Başvuru Şartları

Son yıllarda Devlet memuru kadroları giderek popülerleşen iş seçeneklerinden biridir. Özel sektörün çalışma şartları da düşünüldüğünde kamu sektörü personellerine daha uygun imkânlar sunmaktadır.  Özellikle maaşlar, çalışma süreleri ve özlük hakları bu noktada kritik özelliklerdir. Basit bir örnek verecek olursak özel sektörde çalışan insanların yaklaşık yüzde 60’ı asgari ücrete çalışmaktadır. Asgari ücretin 2300 Türk Lirası olduğu düşünüldüğünde en düşük memur maaşı bu rakamın neredeyse iki katıdır. Hal böyle olunca insanlar artık kamu sektöründe çalışmayı özel sektöre tercih etmektedir.

İnsanları kamu sektöründe çalışmayı bu denli çok istemelerinden itibaren herhangi bir kamu kurumunun açmış olduğu personel alım ilanına çok sayıda başvuru olmaktadır. Bu durumda bu kurumlar başvuru sayısını azaltabilmek adına adaylardan bazı şartları taşımalarını talep edebilmektedir.  Bu şartlardan bazıları KPSS sınavı puan şartı, yaş sınırı şartı ve ikamet zorunluluğu şartıdır. Bunlar kamu kurum ve kuruluşlarının nitelikli personel temin edebilmeleri için adaylarda aradıkları en temel şartlardır. Bu şartlardan adayları en çok zorlayanı hiç şüphe yok ki KPSS puanı şartıdır. Çift ile biten yıllarda gerçekleştirilen KPSS sınavlarından en az 70 puan alınmış olması kamu kurum ve kuruluşlarının yaptıkları personel alımında adaylarda aradığı ilk şarttır. Şimdi KPSS sınavı başvuru şartlarını inceleyelim.

KPSS Başvuru Şartları Nelerdir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptıkları personel alımlarına başvurabilmenin temel şartı olan KPSS puan şartını sağlayabilmek için adayların ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınava girmeleri gerekmektedir. Bu sınava girebilmek için en az ortaöğretim yani lise mezunu olmak gerekmektedir. Ayrıca bu sınava girebilmek için adayların ÖSYM’nin belirlemiş olduğu sınav ücretini de yatırmış olmaları istenmektedir. KPSS Sonuçları sınavdan yaklaşık bir ay sonra açıklanmaktadır.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here