KPSS A Grubu Nedir?

0
12
KPSS A Grubu Nedir?

Son yıllarda gerek Fethullahçı Terör Örgütü nedeniyle görevden uzaklaştırılan memurlardan dolayı gerekse de yeni açılan kamu kurumları nedeniyle devlet memuru alımları bir hayli artmıştır. Hal böyle olunca çalışma çağındaki nüfusun büyük bir kısmı açılan Devlet Memuru ilanlarına bir hayli ilgi göstermektedir. Açılan bu ilanlara başvuru sayısının çokluğu dolayısıyla kamu kurumları adayları eleyebilmek ve en verimli olacak kişileri tercih edebilmek için adaylardan bazı şartları taşımalarını isteyebilmektedir. Bu şartlardan en önemlisi hiç şüphe yok ki KPSS puanı şartıdır. Bu sayede kamu kurumları adayları yüksek puan alandan alçak puan alana doğru sıralayarak eleyiciliğini daha da artırabilmektedir.

KPSS A Grubu Nedir?

Devlet memurlukları 2 ana grupta karşımıza çıkmaktadır. Bunlar KPSS sınavlarının niteliklerine göre değişen kadrolardır. Uzmanlık, uzman yardımcılığı, müfettişlik gibi yüksek dereceli memurluklara verilen isim KPSS A grubu memurluğudur. Bu memurluklara giriş için adaylardan istenilen KPSS puanlarında genel kültür – genel yetenek testlerinin yanında başka derslerinde çözülmesi istenmektedir.

KPSS A Grubu Dersleri

Uzmanlık ve müfettişlik gibi kadrolara alım yapılmasını sağlayan A Grubu KPSS sınavında adayların sorumlu olduğu dersler de kadroların derecesi oranında bir hayli fazladır. Genel olarak adaylardan çözmeleri istenilen 4 ana ders vardır. Bu 4 ders hukuk, iktisat, maliye ve muhasebedir. Bu dört ders neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan alımlarda adaylardan başarı sağlamaları beklenilen derslerdir.

KPSS A Grubu Puan Türleri

KPSS Sonuçları açıklandığında adayların uzmanlık ve müfettişlik gibi kadrolara başvurabilmeleri için yüksek puan almaları gereken puan türleri vardır. Bu puan türleri kurumun alım yapacağı kadronun özelliklerine göre derslerin katsayıları farklı olmak üzere hesaplanmaktadır. Ancak en çok alım yapılan puan türleri P48, P57 ve P81’dir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here