KPSS P124 Puan Türü Nedir?

0
18
KPSS P124 Puan Türü Nedir?

Her iki senede bir düzenlenen KPSS ile beraber, farklı bölüm ve alanlarda alımlar açılmaya devam ediyor. Geçerlilik süresi 2 yıl olan puanlarla birlikte, adaylar çeşitli kurum ve kuruluşlara tercihler yaparak mevkiilere girmeye çalışıyor. Bu bağlamda da Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında kamu kurumlarında taban ve tavan puanlar belirleniyor. Bu kurumlardan biri de, her iki senede bir alımlarını sürdüren Diyanet İşleri Bakanlığı olarak bilinmektedir. Bakanlığa bağlı olarak alımların yapıldığı sistemde, KPSS sonuçları büyük bir etkiye sahiptir. Oturum anlamında da farklı bir sınava girmekte olan adaylar, P124 puanının Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavına göre belirlendiğini bilmelidir.

KPSS P124 Puan Türü Nedir?

Din hizmetleri bölümü için görev almayı planlayan adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri dışında DHBT bölümüne de girerler. Bu sınav kapsamında, alan bilgisi ile ilgili soruları yanıtlamaktadırlar. Devlet memuru olmak ve Diyanet İşleri Bakanlığı bünyesinde görev almaları adına, bu sınavın puanı son derece önemlidir. P124 Puan türü ile beraber, adaylar bakanlığa bağlı çeşitli mevkilerde görev almaya başlayabilir.

KPSS P124 Puan Türü ile Alım Yapan Kurumlar

İki senede bir gerçekleştirilen DHBT oturumları için, iki farklı oturum bulunmaktadır. DHBT 1 için lise, ön lisans ve lisans mezunları sınava dahil olabiliyor. Fakat DHBT 2’de, her eğitim seviyesine göre farklı sorular karşımıza çıkıyor. İmam alımları için P124 puanı şarttır. Eğer Diyanet İşleri Bakanlığı bünyesinde görev alınmak isteniyorsa, mutlak suret ile P124 oturumuna girilmelidir. Aksi taktirde, tercih yapılamaz.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here