KPSS P1 Puan Türü Nedir?

0
18
KPSS P1 Puan Türü Nedir?
KPSS P1 Puan Türü Nedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında belirli mevkilere gelebilmek adına, her iki yılda bir düzenli olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı yapılmaktadır. Bu sınavlara, milyonlarca aday girmekte ve sınav sonrasında açıklanan puanlar ile tercih dönemi başlamaktadır. Elbette ki KPSS, diğer öğretim seviyelerine göre daha fazla detayı kapsayan yapısı ile adayların karşısına çıkmaktadır. Birçok aday, bu sınav için çeşitli oturumlara girerek yoğun bir dönemi geride bırakmaktadır. Sınav sonrasında çeşitli kategorilerde açıklanan puan türleri ile beraber adaylar hayallerine kavuşmak için stresli bir sürece daha girer.

KPSS P1 Puan Türü Nedir?

Sınav sonrasında, devlet memuru olma hayali kuran milyonlarca aday P1, P2, P4, P5 ve daha birçok farklı kategoride puanlarını öğrenebilir. Girilen oturumlara göre şekillenen bu puanlarda en büyük önem, sınav stresinin yaşandığı alanlardır. Bu sınavlarda P1 Puan Türü olarak lanse edilen oturum, Cumartesi günü ilk oturumda gerçekleşen Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarını kapsamaktadır. Diğer oturum ve günlerde gerçekleşen testlerde, bu puan türüne dair herhangi bir etki bulunmamaktadır. Açıklanan puanlar ile beraber, P1 puanına göre çeşitli mevki ve rollerde alımlar gerçekleşmektedir.

KPSS P1 Puan Türü ile Alım Yapan Kurumlar

KPSS sonuçları açıklanması ile beraber, birçok kurum alımlarını ve sınırlarını belirtmektedir. P1 puan türü ile, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Rekabet Kurumu gibi kuruluşlarda işe girebilmek mümkündür. Bankacılık, finans, ekonomi, iktisat, iş idaresi ve sigortacılık gibi bölümler, P1 puan türü ile tercih edilebilmekte ve adaylar hayallerine ilk adımı atabilmektedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here