Lisans Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

0
22
Lisans Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?
Lisans Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

Her iki senede bir girdikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı ile hayallerini gerçekleştirmek isteyen adaylar, çok farklı bölümlere tercihler yapabiliyor. Sınava lise, ön lisans ve lisans mezunları ayrı ayrı oturumlar üzerinden girebiliyor. Elbette ki okunan bölüm, tercih edilmesi düşünülen dallar ve daha pek çok etkene göre, her eğitim grubu farklı farklı hayaller kurabiliyor. Bu bağlamda üniversite mezunları da çeşitli bölümleri değerlendirerek önemli mevkilere gelebilmenin hayalini kuruyor. Devlet memuru olarak çalışma hayatına start vermek isteyen bireyler, lisans mezunu olduğu taktirde geniş çaplı bir atama listesi ile karşılaşabilir. Aynı zamanda girecekleri sınav ile, bölümleriyle alakalı bir göreve de atanabilirler.

KPSS ile eğitim fakültelerinde öğretim gören çok sayıda öğrenci, atamalar ile alakalı bir yere atanabilmektedir. Bunun yanı sıra, alınan puana ve açılan tercihlere göre farklı bölümlere adım atmak da mümkündür. Lisans mezunlarının, ilk oturum ile elde ettiği puanla beraber atanabilmesi, lise mezunlarına göre elbette ki daha yüksektir. Yine de sistemli bir çalışma ve düzenli bir program ile, hayal edilen başarıya daha kolay ulaşılabilir.

Lisans mezunu adayların tercih edebileceği bölümler arasında, elbette ki ilk olarak öğretmenlik mesleğini gösterebiliriz. Bununla beraber yoğun olarak çalışma gerektiren psikolog, mühendis, eczacı, sosyal çalışmacı, zabıta memuru, hemşire, kimyager ve veteriner bölümleri de, çokça tercih edilebilir. Lisans mezunlarının bölüm genişliği açısından büyük fırsatlara sahip olduğu söylenebilir. Çokça dalda, birçok alım yapılan bölümlerde bir iş sahibi olabilirler. Dolayısıyla lisans mezunlarının avantajları diğer öğretim seviyelerine göre daha fazladır. KPSS sonuçları, lisans mezunu adayların atanmasını sağlayabilir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here