KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

0
21
KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?
KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, düzenlendiği her çift yıldan sonra, sonuçları beklerken de sınava hazırlanma sürecinde olduğu gibi stresli bir gergin ortam yaratmaktadır. Dolayısıyla, sınava girmiş olan milyonlarca aday, sonucu beklerken büyük bir stres içerisinde günler geçirir. Elbette ki, bu stresi azaltmanın birkaç farklı yolu bulunur. Özellikle sınavda çıkan soruları gördükten sonra, verdiği cevaplar ile tahmini bir puan hesaplayabilmeleri mümkündür. Birçok aday, sınav sonrasında bu uygulamayı yaparak tahmini bir sınav puanı elde etmektedir. Fakat bilinmesi gereken ilk nokta, her testin kendi içerisinde değerlendirileceği konusudur. Dolayısıyla, bu durumun farkında olmadan KPSS sonuçları tahmini yapan bir aday, normalin çok üstünde veya altında bir tablo ile karşı karşıya kalabilir.

Genel anlamda bir puan hesaplaması yapmak isteyen kişiler, aynı zamanda sınavın neye göre hesaplandığını da merak edebilir. Başlangıç aşamasında, örnek olarak vermek gerekirse Genel Yetenek sınavı ile ilgili olarak, önce doğru cevap sayısı ortaya konulur. Ardından, yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır. Böylelikle de ham puanlar bulunmuş olur. Ham puanların ortalamaları ve standart sapmalarının kullanılması ile birlikte de, standart puanlar hesaplanır.

Herhangi bir testte, en az 1 neti olmayan adaylar hesaplamalara dahil edilmez. Adaylar, standart puan hesaplama kısmına giremez. Aynı şekilde Yabancı Dil Sınavı’nda da, en az 1 net şartı aranmaktadır. Bu bağlamda genel hatları ile KPSS puanı hesaplaması bu şekilde yapılır.

Devlet memuru olmak veya resmi kamu kuruluşlarında görev almak isteyen adaylar, bu aşamalardan geçilmesinin ardından puanını öğrenmektedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here