Ön Lisans Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

0
20
Ön Lisans Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?
Ön Lisans Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na, her yıl çok sayıda aday girmektedir. Yoğun bir çalışma temposunun ardından, iş hayatındaki başlangıç veya devamlılıklarını resmi kurumlarda yapmak isteyen adaylar, bu bağlamda KPSS sınavına mutlaka girmelidir.  Kendi içinde farklı alanlara ve oturumlara ayrılan bu sınav, her yıl binlerce adayın en büyük heyecanıdır. Elbette ki, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ön lisans ve lisans mezunları da gereken şartları da tamamladığı taktirde girebilmektedir. Eğer bir ön lisans mezunu iseniz, devlet memuru olabilmek adına bazı fırsatlarınız bulunabiliyor. Ön lisans mezunlarının tercih edebileceği bölümler, her yıl alımlar ve sıralamalar ile beraber kitapçıklarda açıklanıyor. ÖSYM, bu bağlamda sınav sonrasında puanın açıklanması ile beraber gereken detayları sonuçları heyecanla bekleyen adaylara aktarıyor.

KPSS sonuçları ile beraber, ön lisans mezunu adaylar onlarca farklı bölümü tercih edebilme hakkına sahip olmaktadır. Özellikle memur olma hayali kuran bireyler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın alımları ile hayallerine kavuşabilme şansı elde etmektedir. Bunun yanı sıra, daha farklı birimlerde de farklı olanaklar mevcuttur.

Sağlık Bakanlığı gibi önemli bir alanda da hemşire, ebe, sağlık memuru veya sağlık teknikeri olabilme imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bilgisayar işletmeni, santral memuru, zabıt katibi, muhasebeci, laborant ve zabıta memuru gibi olanaklar da mevcuttur. Tüm bunlar, sınavın düzenlendiği yıllarda sınav sonrasında kitapçık ile açıklanan detaylardır. Alımların sayısı değişebileceği gibi, alım yapılan bölümlerde de artış veya azalma görülebilir. Fakat genel hatları ile ön lisans mezunları, yukarıda belirtilen bölümleri tercih edebilir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here