Lise Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

0
20
Lise Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?
Lise Mezunları KPSS’de Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

Her iki yılda bir birçok adayın yaşadığı sınav heyecanını, lise mezunları da KPSS ile yaşayabiliyor. Çift yıllarda yapılan ve iki senede bir gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavları, lise mezunlarının da atanabilmesini sağlayabiliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma hayali kuran on binlerce lise mezunu, sınav öncesinde hangi sınav puanına göre atanabileceğini de merak ediyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, ilk oturum olan Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları üzerinden başlamaktadır. Lise mezunları da devlet memuru olabilmek adına, bu sınavlara mutlak suretle girmelidir. Bahsi geçen iki oturum üzerinden, sınav sonucu esas alınıyor. Sınava giren adaylar ardından puanlarının açıklanması ile beraber bu sınav puanları üzerinden tercih yapabiliyor.

Puan anlamında, özellikle merkezi atama ile beraber lise mezunlarının yüksek bir derecede sınavı bitirmesi şarttır. Çünkü, merkezi atamada ortalama olarak 90 puan ve üzeri alan adaylar başarılı bir şekilde hayallerine kavuşmaktadır. Bunun yanı sıra Adalet Bakanlığı memur alımları ise, gerek alım çokluğu gerekse de lisans veya orta öğretim ayrımı olmaması nedeniyle büyük avantajlar sağlar. Yani KPSS sonuçları lise mezunları adına düşük bir ortalamada seyretse dahi, Adalet Bakanlığı’nda bir atama umudu taşınabilir.

Eğer çok yüksek bir puan alındıysa, lise mezunları için atama yine hayal olmayacaktır. Çünkü ortalama taban puanlara yaklaşan bir lise mezunu, VHKİ, düz memurluk veya bilgisayar işletmenliği gibi çeşitli mevkilerde görev alabiliyor. Aynı zamanda görece düşük puanlar ile beraber şoför, hizmetli gibi çeşitli memurluklar üzerinden de kadro alabilme şansına sahip oluyor.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here