Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı Yapılıyor mu?

0
22
Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı Yapılıyor mu?
Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı Yapılıyor mu?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, her iki yılda bir düzenli olarak yapılan ve milyonlarca kişinin girdiği bir maraton olarak biliniyor. Sürecin başından sonuna kadar düzenli, sistemli ve yoğun bir şekilde çalışan sınav adaylarının, başarı elde etme ihtimali çok daha yüksek olarak görülür. Bu bağlamda, sınav sonucu istediği gibi çıkmayan, hayal ettiği puana kavuşamayan veya farklı planları olan çok fazla kişinin olduğunu da söyleyebiliriz. Dolayısıyla KPSS dışında da resmi kurumlarda memur alımı son derece merak edilen bir konudur. Herhangi bir sınav şartı aranmadan, farklı yeterlilik ve becerilere göre memur alımları, özellikle belediyeler tarafından zaman zaman yapılabiliyor.

Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı Yapılıyor mu?

Belediyeler, devlet memuru olabilmek adına sınava girenlerin bir başka alternatifi olabiliyor. Özellikle sınav sonrasında belirli dönemlerde yapılan alımlara, yoğun bir başvuru gerçekleşiyor. Fakat Belediyeler, yaptıkları alımlar sırasında bazı mevki ve görevler için sınav şartı da aramamaktadır. Farklı beceri ve yeterlilikler ile, iş alımlarını gerçekleştirebiliyorlar. Özellikle KPSS sonuçları hayal ettiği gibi olmayan bireyler, bu şartlara uyum gösterdiği taktirde belediye kadrolarına dahil olabiliyorlar.

Şartları Neler?

Belediye alımlarında şartlar, çeşitli değişkenlere göre belirleniyor. Fakat belli başlı şartlar arasında şu maddeler yer alıyor:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmaması veya muvazzaf hizmetini yapmış olması,
  • Herhangi bir beden ve akıl sağlığının bulunmaması,
  • İlanda yer alan kadrolarda aranmakta olan şartları taşıyor olması,
  • Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesine uyması

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here