KPSS’ye Kimler Girebilir?

0
19
KPSS’ye Kimler Girebilir?
KPSS’ye Kimler Girebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı veya kısa adı ile KPSS, her 2 yılda bir düzenlenen, bazı kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak adına yapılan bir sınavdır. Sınav, iki farklı düzende gerçekleştirilir. Lisans sınavı için her yıl, ön lisans için ise iki yılda bir tarihler belirlenir. İki yılda bir gerçekleşen sınavlar, çift yılları kapsamaktadır. Yani 2020’de yapılacak bir sınavın ardından ön lisans sınavı 2022’de bir kez daha gerçekleştirilir.

Sınavda, her yıl milyonlarca başvuran devlet memuru olabilmek adına ter dökmektedir. Sınav ile ilgili, katılım ve içerik anlamında da pek çok soru işaretleriniz olabilir. Bu bağlamda, sınava kimlerin dahil olabileceği de kitapçıklarda netleşmiş durumdadır.

Yoğun bir çalışma sistemi ile başarını elde edilebileceği sınava, lisans eğitimlerini tamamlayan her birey başvurabilir. Üniversite’den mezun olmuş her birey, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na başvurma hakkına sahip olmaktadır. Bununla beraber, sınavın geçerlilik süresi olan iki yıl içerisinde herhangi bir lisans programından mezun olabilecek öğrenciler de, başvuru yapabilmektedir.

Sınava başvuru yapan bireylerin eğitim şartlarından herhangi birini taşımadığı anlaşılırsa, sınav sonucu geçersiz sayılır ve hiçbir kazanımdan faydalanamazlar. Dolayısıyla, başvuru yapan kişiler bu unsura fazlasıyla dikkat etmelidir. KPSS sonuçları üniversite mezunu veya 2 yıl içerisinde mezun olacaklar için geçerli bir puandır.

Aynı zamanda sadece öğretmenlik için sınava başvuran bireylerin, lisans eğitimlerinin son senelerinde olması da koşulan bir şart olarak biliniyor. Eğer tüm bu şartları karşılıyorsanız, geçerlilik görecek olan sınav için başvurunuzu gerçekleştirebilir, sınava katılacaklar arasındaki yerinizi alabilirsiniz.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here