KPSS Nasıl Yapılıyor?

0
20
KPSS Nasıl Yapılıyor?
KPSS Nasıl Yapılıyor?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, devlet kurumlarında görev alabilmek adına her yıl yüzbinlerce kişinin yoğun bir stres altında bitirdiği bir süreç olarak biliniyor. Kuruluşlarda görev alacak personellerin beli olması adına, birçok birey düzenli ve stresli bir çalışma sürecinin ardından sınava girerek sonuçlarına göre tercih yapmaktadır. Sınavın içerikleri ve düzeni hakkında da, merak edilen unsurlar son derece fazladır. Genel hatları ile KPSS, A ve B grubu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İki kadroda da, farklı meslek grupları ve şartlar bulunmaktadır.

A Grubu kadrolarında, kaymakamlık, müfettiş, denetmen ve uzman yardımcılıkları gibi kollar bulunur. Merkezi yerleştirmenin yapılmadığı grupta, KPSS sonuçları başarılı olan bireylerin sözlü ve yazılı sınava sokulması ile iş alımı gerçekleştirilir.

B Grubu kadrolarında ise, A Grubu’nun dışında kalan tüm meslek grupları yer alır. ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme ile beraber, sınava girenler atanır. B Grubu’nun sınavları, her iki yılda bir yapılmaktadır.

Devlet memuru olmak adına sınava giren bireyler, farklı sınav ve testlere tabi tutulabilir.

Genel Yetenek sınavında, 30 Türkçe ve 30 Matematik sorusu sorulmaktadır.

Genel Kültür sınavı ise, yine 60 sorudan oluşan ve tüm adayların ortak bir şekilde girdiği sınavlardan biridir. Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları, Cumartesi günü tek oturumda gerçekleştirilir.

Öğretmen adaylarına özel olarak, Eğitim Bilimleri sınavı da Cumartesi öğleden sonra 80 soru üzerinden yapılmaktadır.

Alan Bilgisi testleri de, Cumartesi ve Pazar öğleden sonra ayrı ayrı, alanlara göre gerçekleştirilir. Bu yoğun ve stresli süreç, bahsi geçen sınavların ardından sona ermektedir.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here