KPSS Kaç Oturumdan Oluşuyor?

0
22
KPSS Kaç Oturumdan Oluşuyor?
KPSS Kaç Oturumdan Oluşuyor?

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak alımlar, KPSS sınavı sonucuna göre belirlenmektedir. Dolayısıyla, devlet kurumlarına girmek isteyen her birey bu sınavlara katılarak aldığı puanlara göre atanabilme şansına sahip durumdadır. Her yıl, birçok kişinin sınavlara girerek, yoğun tempoda çalışarak hayallerine ulaşmaya çalıştığı bilinen bir gerçektir. Fakat birçok kişi, sınavların türlerinden ve oturumlarından yana soru işaretleri yaşayabilir. Sınav, farklı düzeylerde ve farklı yeterlilikler ile gerçekleştirilebiliyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı, içerisinde farklı oturum ve soru sayılarını kapsamaktadır.

İlk olarak, Ortaöğretim Sınavı ile ilgili merak edilenleri yanıtlayabiliriz. Sınav, tek oturum ile gerçekleşiyor olup Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden oluşmaktadır.

Devlet memuru olmak isteyen bireyler, Önlisans Sınavı’nda ise yine tek oturum üzerinden sınava girip 130 dakikada 120 soruya yanıt vermek zorundadır.

Lisans sınavları, aynı biçimde tek oturum ve 130 dakikadan oluşup, katılımcıların 120 soruyu yanıtlaması ile bitmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda, A Grubu Alan Bilgisi sınavları ise farklı gün ve tarihlerde gerçekleşir. Toplam üç oturum, iki gün içerisinde tamamlanır. Cumartesi Sabah Oturumu’nda, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler alan testleri yanıtlanır.

Cumartesi öğleden sonra, Hukuk, İktisat ve Maliye alan testlerine girilir. Böylelikle ilk gün tamamlanır.

Pazar gününde ise, İşletme, İstatistik ve Muhasebe alan testleri için sınava girilmektedir.

Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavında ise, toplam 2 test 20’şerden 40 sorudan oluşur. Adaylar, 60 dakka içerisinde bu soruları yanıtlar.

KPSS sonuçları, sınav bitiminin ardından belirlenen tarihte adaylara açıklanmaktadır.

En güncel memurluk sınavı gelişmeleirni yakından takip etmek için mymemur.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here